Co turysta może zobaczyć w Świętokrzyskim?

Wiele regionów w Polsce pozostaje mało popularnymi wśród podróżników. Często niesłusznie, gdyż każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś unikatowym.

Podobnie rzecz ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy spotka tu coś dla siebie. Pasjonaci historii mają okazję zwiedzania zamków i zabytkowych miast. Są tu też zjawiskowe góry i inne cuda natury. Dosyć popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są godne obejrzenia w Kielcach i okolicach? Poniżej, krótki przewodnik.

Szlakiem polskich zamków

Teren województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii naszego kraju. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych pagórków i lasów magnateria budowała zamki. Rozwijał się także handel i struktura miejska.

Dziś pozostałości dawnych wieków można podziwiać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie powinien być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w tamtym czasie miasto było jednym z głównych postojów karawan kupieckich udających się ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto teren ten jest pełen wiekowych zamków. Część z nich utrzymała się w dobrym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc jest żywą historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien zobaczyć każdy fascynat historii.

Niejednokrotnie w pobliżu zamków i pałaców, które ulokowane są między piękną naturą można znaleźć wygodne noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to kierunek, który(a) pozwala poczuć ten region w pełni.

Jednocząc się z naturą – Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to świetna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Obszar ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zostając w gospodarstwie agroturystycznym mamy opcję kosztowania darów ziemii najlepszego gatunku.

Zwiedzanie gospodarstw i przyglądanie się z bliska pracy ich właścicieli jest relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w okolicy Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owite są licznymi legendami co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Tutaj również trafimy na najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być również aktywny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to atrakcje, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Za to dla chcących relaksu, województwo Świętokrzyskie oferuje miejscowości zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wskazane miejsca to tylko część bogactwa jakie posiada ten region kraju. Zdecydowanie warto poświęcić parę dni by zobaczyć jak funkcjonuje agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje gościom.