Dlaczego warto wziąć pod uwagę kotły na biomasę?

Polska jest z pewnością krajem zasobnym w duże zasoby węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania budynków. Niestety, w dłuższej perspektywie nie jest to dobre wyjście dla środowiska naturalnego. Warto więc pomyśleć się nad alternatywnymi sposobami, które nie będą miały negatywnego wpływu na jakość powietrza. Jednym z takich metod coraz bardziej popularnych w ostatnim okresie są kotły na biomasę. W tych kotłach spala się pellet, czyli odpad roślinny, który emituje małą ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten sposób? Czym dokładnie jest pellet i jak powstaje?

Piece na pellet i biomasę mogą być różnej wielości – od dużych po niewielkie. Zorientuj się w ofercie lokalnych firm i zapytaj o wymiary urządzenia,

Ogrzewanie domu węglem odchodzi do lamusa

bardziej ekologiczne źródła ogrzewania domu to dziś nasz obowiązek

Z czego powstaje jest pellet?

Energia cieplna uzyskiwana w kotłach na biomasę powstaje dzięki paleniu pelletu. Czym on tak właściwie jest? Najpopularniejszym pelletem jest drzewny, ale istnieje kilka rodzajow tego opału. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który produkowany jest w efekcie sprasowania z użyciem dużego ciśnienia. Podczas jego produkcji usuwana jest wilgoć, która utrudniałaby jego palenie się. Dlatego jest to materiał, który szybko i wydajnie się spala. Istnieją następujące rodzaje pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Należy pamiętać, że każdy pellet posiada pewną klasę, która mówi nam o jego jakości, a także wydajności. Do kotłów zupełnie zautomatyzowanych poleca się pellet najlepszej klasy- A1. W małych kotłach posiadających w podajnik zautomatyzowany zaleca się pellet A2 nieco niższej klasy. W przemyśle natomiast wykorzystywany jest pellet bez klasy.  Co więcej pellet przeznaczony do spalania przemysłowego wyposażony jest w pewną substancję, która sprawia, że żar się spieka. 

Dlaczego poleca się ogrzewać budynek z użyciem biomasy?

Poza podstawową zaletą jaką jest troska o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy posiada dużo zalet. Ponadto, odpady powstające w wyniku spalania pelletu są cennym nawozem pozwalającym na użyźnienie ziemi. Pellet jest paliwem, które wyjątkowo szybko się rozpala, dlatego w krótkim czasie można uzyskać wysoką temperaturę, inaczej niż zwykłe drewno, gdzie ten proces jest wydłużony.

worki z pelletem
Pellet w workach – jego przechowywanie jest bardzo wygodne

Pellet jest niezwykle praktyczny

łatwo się go przechowuje i jest wygodny w użytkowaniu

Pellet łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak ma to miejsce w przypadku drewna. Następną korzyścią jaką daje ten rodzaj ogrzewania jest wygoda. Kotły na biomasę są prawie bezobsługowe, a część z nich jest zupełnie automatyczna. Najnowsze kotły same dozują ilość biomasy, rozpalenie a także wygaszenie. Wówczas uzupełnianie biomasy może odbywać się nawet raz na kilka dni. 

piec na biomasę
Przykładowy model pieca na biomasę.

Jakie wyróżniamy typy kotłów na biomasę?

Na rynku powstaje coraz więcej kotłów na biomasę, zapewniające użytkownikom dużą wygodę codziennego użytkowania. W chwili obecnej można spotkać następujące rodzaje:

  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to bardzo tania wersja dla osób nie mogących pozwolić sobie na kosztowniejsze kotły. Ich wadą jest to, że potrzebna jest ręczna obsługa. W tego typu kotłach rozpalane jest cały opał, który jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego typu kocioł jest znacznie bezpieczniejszy od wersji z górnym spalaniem, poza tym jest efektywniejszy. W tym modelu spaliny są od razu transportowane do odpowiedniego kanału. Jednocześnie w tym kotle nie dochodzi do przypadkowego zgaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z najnowszych kotłów, całkowicie bezobsługowych, dzięki czemu są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. W tych wersjach znajdują się są ruchome ruszty a także podajniki zautomatyzowane. Niektóre kotły samodzielnie usuwają popiół oraz spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to wersja kotła parowego. Ten typ jest przeznaczony przede wszystkim do produkcji gorącej wody. Metoda jego działania polega na wywołaniu procesu fluidyzacji, dzięki czemu ilość gazów cieplarnianych jest minimalna. Na rynku dostępne są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 
wizualizacja pomieszczenia z kotłem
Jeśli budujemy nowy dom, warto na etapie tworzenia projektu zaplanować wygląd pomieszczenia na piec – z tego względu przed zakupem zorientujemy się, jakie są wymiary pieca, który zamierzamy nabyć.

Oczywiście wybranie odpowiedniego kotła zależne jest od zasobności naszego portfela, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed zakupem należy obliczyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, biorąc pod uwagę rozmiar budynku a także zastosowanej jego termoizolacji.