Fotowoltaika-jakie są jej plusy?

Od kilku lat znacząco wzrosła powszechność instalacji fotowoltaicznych. Stosunkowo niedawno czerpanie energii ze słońca było mrzonką, dziś stało się to realne- każdy, kto posiada budynek, lub kawałek terenu może zostać posiadaczem fotowoltaiki i czerpać energię ze słońca. Instalacje takie mają wiele korzyści, a przede wszystkim słońce jest niekończącym się źródłem energii. Jak funkcjonują panele słoneczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?

Jak jest produkowana energia przez panele fotowoltaiczne?

Pozyskiwanie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas na pewno spotkał się z kalkulatorami pobierającymi energię w ten sposób. Dziś ta metoda bardzo się rozwinęła i jest możliwość produkowania prądu we własnym zakresie przez osoby prywatne. Produkcja prądu ze słońca to proces wieloetapowy. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych połączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który następnie transportowany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny nadający się do naszych gniazdek, pełni również funkcję kontrolera domowej elektrowni. Stale przystosowuje on produkowany prąd do parametrów sieci. Co więcej w przypadku powstania awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wytworzonej energii jest taka sama, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W sytuacji nadmiaru prądu, istnieje możliwość przekazania go do elektrowni. Jeśli ilość wyprodukowanej energii będzie niewielka, można odebrać odesłany nadmiar z elektrowni. 

Sześć zalet jakie daje fotowoltaika

Panele słoneczne posiadają zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Wiele ludzi decyduje się na ich montaż głównie przez wzgląd na liczne dofinansowania umożliwiające zmniejszyć koszty zakupu fotowoltaiki. Plusy tego sposobu wytwarzania prądu dotyczą przede wszystkim do obszaru ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie dokładnie korzyści możemy czerpać z fotowoltaiki?

Niższe rachunki za energię elektryczną

Jest to zdecydowanie najważniejsza korzyść wynikająca z montażu fotowoltaiki. Wytwarzanie własnej energii elektrycznej pozwoli właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość prądu zależy od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa instalacja wyprodukuje nadwyżkę prądu warto odesłać do elektrowni, aby następnie odebrać w czasie braków. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest darmowa i każdy może z niej korzystać. Jedynym kosztem jaki musi ponieść potencjalny inwestor jest sam cena całej instalacji. Przy obecnie powstałych dotacjach coraz więcej osób ma możliwość pozwolić na takie rozwiązanie, a ponadto jest to inwestycja dająca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za prąd- niezależność

Przydomowa instalacja paneli fotowoltaicznych umożliwia niezależność jeśli chodzi o nieustające podnoszenie cen energii elektrycznej. Jak podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy pewności, że ceny energii elektrycznej nie wzrosną. Właściciele fotowoltaiki z pewnością nie muszą się troszczyć potencjalnymi wzrostami, stają się niezależni.

Panele fotowoltaiczne bez szkody dla środowiska

Elektrownie, aby móc wyprodukować wystarczającą ilość prądu muszą zużyć ogromne ilości paliwa a także wody. W Polsce najważniejszym surowcem potrzebnym do wytwarzania prądu jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe instalacje fotowoltaiczne są zupełnie bezpieczne. Ponad to do wytwarzania paneli używa się  krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. W czasie wytwarzania prądu nie powstają żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na długie lata

Niewątpliwie decyzja o montażu paneli związana jest z wyjątkowo dużymi kosztami. Pomimo dotacji trzeba liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na długie lata. Panele wyprodukowane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Dotyczy to zarówno ulewnych opadów, dużego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Prostota obsługi fotowoltaiki

Po zainstalowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o trudną obsługę. Panele są prawie zupełnie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w sytuacji jakiś problemów powiadomi nas o nich. Zazwyczaj nie trzeba również ich czyścić, oprócz sytuacji, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje silne pylenie.

Dofinansowanie do kupna paneli słonecznych

Obecnie, aby zachęcić coraz więcej osób w inwestowanie w produkcję prąd, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało wiele programów oferujących liczne dofinansowania. Programy takie same w całym kraju. Inne proponowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed zaczęciem inwestycji warto rozeznać się jakie dotacje są w naszej okolicy. Poza samym wsparciem w zakupie takiej instalacji, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od corocznego zeznania PIT.