Hodowla ryb w stawie ozdobnym – na co postawić?

Ekosystem ryb jest intrygujący(e). Prawie w każdym zakątku Ziemii można spotkać pasjonatów z wędką w rękach. Zarzucają swoje wędki wszędzie gdzie jest to dopuszczalne – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest również całkiem sporo osób, którzy(e) zajmują się hodowlą ryb. Od ryb akwariowych, do ryb trzymanych w przydomowych stawach ozdobnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują należytej troski. Właściciel musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Powinien też wiedzieć, jaka karma dla ryb stawowych będzie smakować nowym lokatorom oczka wodnego.

Czy warto zbudować staw ozdobny obok domu?

Warto zacząć od tego, czym konkretnie są stawy ozdobne. Są tto naturalnymi bądź zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi małą przestrzeń. Możliwe jest wybudowanie takiego zbiornika wodnego w granicach nieruchomości, której jest się właścicielem. Rolą oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Gospodarz indywidualnie wybiera jak będzie się prezentować jego staw. Podejmuje także decyzję o tym, co będzie tworzyć jego mikrosystem. Mowa tu o florę i faunę. Oczywistym jest, że łączy się z tym praca. Żeby oczko wodne mógł być powodem do dumy dla mieszkańców domu trzeba go pilnować. W przeciwnym razie jego kondycja się pogorszy.

Jakie rybki hodować w oczku wodnym?  

Pytanie, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby zacząć hodować w stawie ozdobnym. Wybór jest gigantyczny. Przecież jest tak wiele gatunków ryb. Przez wzgląd na ograniczony metraż tego rodzaju stawów, ryby, które będą w nim pływać także muszą być małych gabarytów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), warto pomyśleć o karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby niezwykle popularne w gronie hodowców. Karasie bardzo dobrze radzą sobie w nawet małych zbiornikach. Ponadto, karasie są ryb dosyć wytrzymałych. Potrafią sobie poradzić w niskich temperaturach i mają niewielkie zapotrzebowanie na tlen. Jeśli chcemy dodać trochę koloru naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Cechują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie są dobrym wyborem. Mogą one tolerować różne niekomfortowe warunki. Nie zagraża im też brudna woda. Do oczek wodnych wybiera się jazie złote – ich kolor potrafi dodać urok praktycznie każdemu zbiornikom(wi).

Większe ryby także mogą znaleźć swoje miejsce w stawie. Z większych ryb częstym wyborem są karpie oraz amury białe. Karpie osiągają długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo przywiązującymi się istotami. W szybkim tempie przyzwyczajają się właściciela i okazują to podpływając do niego w czasie karmienia. Trzeba wiedzieć, że karpie nie zawsze trawią obecność innych gatunków ryb w stawie. Interesującą rybą jest amur. Jest to jedna z niewielu ryb, która potrafi się dogadać z karpiem. Amury są także pożyteczne i dbają czystości stawu poprzez wyjadanie(ją) nadmiar roślin w oczku.

Pielęgnacja i dieta ryb w oczku wodnym

Kiedy już zdecydujemy kupić ryby do naszego stawu, trzeba też mieć na uwadze potrzebę dbania o nie. Dobrze jest dowiedzieć się jakie prace trzeba wykonywać wokół stawu. Konieczna jest oczyszczanie wody i ogólne dbanie o ład. 

Kolejnym(ą) kluczowym(ą) aspektem jest karmienie ryb. Żeby miały zapewniony(ą) {możliwość|prawidłowy rozwój(u) potrzebna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Karma powinna być bogata w białka pochodzenia roślinnego. Musi być też odpowiednio zrównoważona. Rynek reaguje na zapotrzebowanie i oferuje gotowe mieszanki karm granulowanych i nie tylko. Przed zakupem dobrym pomysłem jest skonsultować(nie) się z przedstawicielem hurtowni. Z pewnością są to osoby kompetentne, które pomogą wybrać karmę wskazaną dla naszych ryb. W większości są to hobbyści, którzy posiadają olbrzymią wiedzą(e).