Jak domy skandynawskie zdobywają popularność?

Coraz częściej w polskim krajobrazie można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju budowle znalazły swoich fanów w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce ciągle stanowią coś nowego.

Nad Wisłą od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uważane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Domy skandynawskie – czym się cechują?

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy znalazły one zastosowanie na szerszą skalę. Są to terytoria mocno zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w mieszkaniu w zimie. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam przyjemny chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest również o wiele krótsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących na terenie Polski.
Są one też bardziej proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na dopasowywanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Domy skandynawskie – czy są bezpieczne?

Podstawową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być stabilna i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się szkodników.

Wszystkie te działania polegają na używanu właściwych detergentów. Farby i oleje mają za cel chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg prac uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to też zabezpieczenie przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni radować się z funkcjonalności domów szkieletowych, warto zadbać o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Budowa domów drewnianych – komu ją powierzyć?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom zalesienia w wybranym rejonie wpływa na cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na obfite zalesienie jawi się jako dostawca niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Uwzględniając skalę – trafna lokalizacja może przynieść pewne oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest dosyć sporo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu firm. Ekspert pomoże nam w określeniu wymogów, które musi spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Ludzie obracający się w tej branży posiadają często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.