Jak stworzone są okulary?

Aktualnie coraz więcej osób boryka się z problemami ze wzrokiem. Niektórzy decydują się na soczewki kontaktowe druga grupa pozostaje przy klasycznym noszeniu okularów. Decyzja dotycząca tego, czego będziemy używać w życiu codziennym jest kwestią indywidualną, jednak w dużej części przypadków okuliści radzą, aby posiadać zapasową parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet w przypadku, kiedy na stałe używamy kontaktów. Z czego zatem składają się okulary?

Budowa okularów

Wiele ludzi uważa, że okulary składają się z dwóch części składowych: szkła a także oprawek. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się zdawać. Okulary są zbudowane z:

  • tarczy (okular) – można po prostu określić jest jako szkła
  • nanośników – niektórzy nazywają je “noskami” ponieważ ich kluczowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w wielu modelach są one regulowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone w dół, aby prawidłowo trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, przestrzeń w która łączy ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Powinno się zwracać uwagę na to, jak są zbudowane okulary, które mamy zamiar zakupić. Jest to istotne z wielu powodów, przede wszystkim zdrowotnych – odległość soczewki od oka, czy samo położenie okularów na nosie.

Czym się kierować podczas wyboru okularów?

Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim nasz wzrok i to, żeby po prostu dobrze widzieć. Dla niektórych będzie to kwestia priorytetowa, ale nie ma nic złego w tym, iż są osoby, stawiające na równi z funkcjonalnością także wygląd – swój a także oprawek. Przyczyny będą różne, najważniejsze jednak, ażeby nie zapomnieć o tym, że muszą one być dobrze dobrane, do wady jaką posiadamy.

W jaki sposób odpowiednio dobrać okulary?

Okulary muszą być przystosowane do użytkownika pod wieloma względami. Istotne jest, żeby okular był w poprawnej odległości od oka, w taki sposób żeby, nie spowodować pogorszenia się wzroku – do tego konieczne jest prawidłowe określenie cylindra, sfery i osi. W każdym z tych procesów pomoże nam wykwalifikowany lekarz, który podpowie i precyzyjnie dopasuje okulary do wady wzroku. Znalezienie dobrego optyka w dużych polskich miastach jak np. Koszalin, Toruń lub Katowice jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed wizytą zobaczyć w internecie stronę miejsca, w którym chcemy zaopatrzyć się w nowe okulary, tak, żeby odpowiednio dopasować ofertę do swoich potrzeb i oczekiwań.

Źródło: Optyk Koszalin.