Kiedy powinniśmy wybrać PIT 36, a kiedy PIT 37?

W obliczu ciągłych zmian, czasem ciężko jest się połapać w panujących przepisach. By nie popełnić błędów warto zlecić wykonanie tego rodzaju usług profesjonalistom. Księgowa Pruszcz Gdański bez trudu będzie zdolna pomóc nam w wybraniu najwygodniejszej drogi do rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie tylko dbałość o właściwy przebieg procesu. To również reprezentowanie naszych interesów przed instytucjami. Warto zatem znać podstawowe pojęcia, z którymi można udać się do zawodowców.

Dla kogo przeznaczony jest PIT 36? PIT 36 – kto powinien go składać?

Sposób rozliczenia oraz źródła, z których otrzymane zostały dochody determinuje, z której drogi rozliczeniowej powinniśmy skorzystać – w przypadku wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 przeznaczony jest dla podatników, którzy generowali dochody samodzielnie. Innymi słowy – kierowali swoją własną działalność gospodarczą bez pośredników.

Także osoby, które czerpały przychody z racji obrotu bądź różnych form najmu nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobligowane do wypełnienia formularza PIT 36.

Inną grupą, która do zamykania roku rozliczeniowego stosuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest pobierany już w danym miejscu. Jeśli jednak w sposobach rozliczania w określonych krajach są różnice, wtedy należy dopłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie możemy się udać w celu rozwiązania wszelkich nieścisłości.

Także zarobki uzyskiwane z innych źródeł wywołują potrzebę wykorzystania odpowiedniego formularza. Wszelkie reguły są klarownie przedstawione w prawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć problemów z interpretacją dokumentów.

Kogo dotyczy PIT 37?

Najczęściej stosowanym do rocznych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość osób zatrudnionych na umowie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Również osoby wykonujące określone zlecenia zobowiązane są do korzystania z PIT 37.

Zanim przedstawi się wniosek w urzędzie warto by rzuciła na niego okiem księgowa Pruszcz Gdański.

Formularz PIT 37 prezentuje dochody uzyskiwane z różnych źródeł. Warunkiem jest by dochód był uzyskany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na stałym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Ponadto PIT 37 zawiera wszelkiego rodzaju renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także należy tu przedstawić.

Czym się różni PIT 36 od PITu 37?

Mimo jasno podkreślonych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo podobnych cech. Przede wszystkim regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich użyciu rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też możliwośc korzystania z różnych ulg i przekazania 1% podatku na fundacje charytatywne.

By mieć gwarancję, że wszystko zostanie zrobione zgodnie ze sztuką warto zlecić rozliczenie specjalistom, których branżą jest księgowość Pruszcz Gdański.