Przewód gazowy – co ile czasu trzeba go wymieniać?

Gaz jest dosyć powszechnym źródłem energii. Wykorzystuje się go do ocieplania domów, napędzania samochodów czy w kuchni podczas gotowania.

Oprócz tego gaz jest substancją wybuchową, wobec tego niezbędne jest prawidłowe obchodzenie się z nim. Należyty montaż przewodów gazowych wpływa na skuteczność całego systemu i zapewnia bezpieczeństwo.

Przewody gazowe LPG muszą być także cyklicznie pielęgnowane i poddawane sprawdzeniu. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie części składowe układanki – membrana gazowa, filtr do butli gazowej – działają prawidłowo i nie stanowią zagrożenia.

Instalacja gazowa – jak zrobić to dobrze?

Energia płynąca z gazu jest często wybierana głównie ze względu na swoją cenę. Z drugiej strony, co pewien czas słychać o defektach tychże instalacji, co czasem niesie opłakane konsekwencje. Wypadki z udziałem gazu przeważnie mają jedną przyczynę – przestarzałe lub źle zainstalowane elementy.

By instalacja gazowa mogła spełniać swoją funkcję, a przy tym być bezpieczna niezbędne jest przyłączenie wszelkich przewodów i węży. Tego typu instalacja składa się z wielu elementów – kluczowe jest sprawne podłączenie ich wszystkich.

Dzięki dobrze wykonanej pracy możliwe jest dopasowanie kolektorów dolotowych z przewodami gazowymi, a tych z listwami wtryskowymi. Odpowiednie przejście przez ten proces gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale też realnie wpływa na pobór energii, a co za tym idzie na wysokość rachunków za gaz.

Wobec tego najlepiej jest zatrudnić fachowca, który świetnie odnajduje się w świecie jakim są przewody gazowe, membrana gazowa czy filtry do butli gazowej.

Instalacja gazowa i jej elementy

Jak zaznaczono wyżej, instalacja gazowa to sprawa wymagająca specjalistycznej wiedzy i zachowania wszelkich środków ostrożności. Kiedy interesuje nas pobór i korzystanie z gazu w domowych warunkach konieczne jest załatwienie wymaganych formalności.

Aby móc korzystać z instalacji gazowej potrzebne jest złożenie prośby o pozwolenie. Do takowego pisma oddawanego w należytym urzędzie należy załączyć szereg dokumentów i opinii. Są to m.in. akt notarialny potwierdzający własność mieszkania, plan instalacji oraz opinia kominiarska.

Po zakończeniu tego etapu można zatrudnić ekipę, która zorganizuje wszystkie elementy i sprawnie zamontuje gaz. Instalacja gazowa składa się z wielu podzespołów, do najważniejszych zaliczamy:

  • przewody gazowe – wielowartstwowe przewody, które doprowadzają gaz do medium. Łączą butle z gazem z urządzeniami, które umożliwają bezpośrednie go wykorzystanie. Wedle zaleceń producentapowinny być wymieniane co co kilka lat.
  • membrana gazowa – wszechstronny element instalacji, który pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie w przewodach, a także odseparować szkodliwe związku chemiczne.
  • filtr do butli gazowej – dzięki funkcjonowaniu filtrów gaz wciekłej formie podlega jest oczyszczaniu. Dzięki temu stopowane są niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Oczywiście to jedynie kilka z elementów instalacji gazowych. Jest ich o wiele więcej i wszystkie są istotne.

Kto może pomóc nam w wymianie przewodów gazowych?

Poziom skomplikowania takich instalacji wymaga działania zawodowców.

Warto zrobić rozeznanie wśród firm zajmujących się gazownictwem w okolicy. Niemal każda ekipa powinna bez problemu być w stanie pomóc zarówno przy projekcie, jak i przy finalnym montażu.