Rolety rzymskie – wady i zalety – propozycje na aranżacje wnętrza

Świeży posiadacz domu lub mieszkania prędzej lub później styka się z istotnym dylematem – jak zaaranżować przestrzeń okienną? Oferta na rynku jest szeroka – od prostych firan, poprzez rolety przeciwsłoneczne, żaluzje, aż po rolety rzymskie w Warszawie. Na pewno tego typu aranżacja okienna powinna pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także zasłaniać pomieszczenie przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, czy wścibskim okiem przechodniów. Każda z opcji dostępnych w sprzedaży ma swoje minusy i plusy. Wybór odpowiedniej zależy od aranżacji wnętrz, rozmiaru okna, możliwości finansowych. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest roleta rzymska, która produkowana jest w wielu różnych typach, a co za tym idzie jest uniwersalna i sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są wady i zalety rolety rzymskiej? Jak wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszego domu? Gdzie najlepiej zamówić roletę rzymską?

Co to jest roleta rzymska?

Roleta rzymska jest aranżacją okienną bardzo chętnie zamawianą przez posiadaczy domów oraz mieszkań. Łączy ona w sobie estetykę firan i funkcjonalność rolet zwijanych. To, co ją odznacza, to wyjątkowe marszczenia, które tworzą się przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to niezwykle ciekawy element ozdobny. Rolety rzymskie dostępne są na rynku w kilku wersjach kolorystycznych, czy wielu wersjach tkanin. W zależności od surowca z jakiego są wykonane, pełnią głównie funkcję dekoracyjną, bądź osłaniającą przed słońcem. Rolety rzymskie można dostać gotowe, lub wyprodukowane na zamówienie, dzięki czemu można je dopasować niemal do każdego okna.

Minusy i plusy rolet rzymskich

Dzięki swojej różnorodności, rolety rzymskie zyskały dużą popularność, jednakże jak każde rozwiązanie mają zarówno minusy jak i plusy. Do ich najistotniejszych plusów należą przede wszystkim piękne walory dekoracyjne dzięki efektownym marszczeniom powstającym podczas podciągania rolety. Ponadto można tu też wskazać dopasowanie prawie do każdego stylu pomieszczenia – to dzięki urozmaiconemu wyborowi materiałów, a także kolorystyki. Bezdyskusyjną zaletą jest możliwość ich nietrudnego czyszczenia. Wystarczy je zdjąć i umieścić w pralce, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych rolet okiennych. Tak wiele zalet, sprawia, że można nimi przyozdobić każde wnętrze. Jak widać ten rodzaj rolet posiada wiele plusów, a jakie są jego wady? Przede wszystkim koszt. Rolety rzymskie, zwłaszcza te wytwarzanae na wymiar w Warszawie nie są tanie. Oprócz tego rolety rzymskie przez swoje wyjątkowe marszczenia bardzo łatwo się kurzą, a po ich upraniu mogą powstać się nieładne zagniecenia. Rolety rzymskie najlepiej wyglądają się na stosunkowo wąskich oknach. Na tych bardzo szerokich, mogą nie być już tak efektowne. Przed wybraniem dekoracji okiennej pasującej do naszego wnętrza na pewno trzeba rozważyć wszystkie wady i plusy, i dopasować takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.

Do jakich pomieszczeń najlepiej pasują rolety rzymskie

Rolety rzymskie są bardzo uniwersalne i doskonale sprawdzą się jako ozdoba wnętrz w domach, jak i firmach. Urozmaicony wybór kolorów sprawia, że mogą nadać wnętrzu elegancji, jak i sprawić, że będzie ono bardziej przytulne. Rolety rzymskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią tradycyjne firanki, ale także dla tych, które nie przepadają za zwijanymi roletami. Mogą być pięknym uzupełnieniem wnętrz w stylu retro, współczesnych wnętrz skandynawskich, oraz delikatnych pokoi dziecięcych. Doskonale sprawdzą się także w sypialni – wystarczy dopasować materiał, który skutecznie zaciemnia. Rolety rzymskie mogą też wyglądać jak zwykła firanka – trzeba wybrać właściwy materiał.

Gdzie kupić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie można zakupić zarówno gotowe – dla standardowych okien, jak i na zamówienie – dla niestandardowych wymiarów. W przypadku rolet na wymiar wybór tkanin jest zdecydowanie szerszy, ale należy liczyć się również z wyższą ceną. Istotne, żeby rozmiar był dobrze dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać estetycznie, jeżeli będzie za krótka lub za długa. Jeżeli gotowe rolety nie pasują do naszego okna, nie warto oszczędzać – zdecydowanie lepiej kupić roletę szytą na zamówienie.